STRONA GŁÓWNA KSIĘGA GOśCI
FORUM
LINKI
KONTAKT

O PROFILU HISZPAŃSKIM


Hiszpańskie sekcje dwujęzyczne:


1. Powstały na mocy Porozumienia z dnia 6 maja 1997 roku, pomiędzy polskim i hiszpańskim Ministerstwem Edukacji.
2. Mają dwa warianty: z rokiem zerowym w liceum (18 godzin hiszpańskiego) lub na podbudowie gimnazjum (18 godzin hiszpańskiego rozbite na 3 lata nauki). Wariant z gimnazjum istnieje między innymi w: Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu i Lublinie, natomiast z rokiem "0" w Bydgoszczy, Liceum Cervantesa w Warszawie, Liceum José Marí w Warszawie, w Krakowie, Gdańsku, Radomiu, Łodzi i Szczecinie. Program obowiązujący w obu przypadkach jest ten sam.
3. Podczas roku zerowego uczniowie, oprócz hiszpańskiego, uczą się innych przedmiotów po polsku (razem 30 godzin), a od I klasy kontynuują naukę języka angielskiego w wymiarze 3 godzin tygodniowo.
4. W klasach I-III razem uczniowie, oprócz samego języka, uczą się po hiszpańsku dwóch przedmiotów: geografii z historią i historią sztuki Hiszpanii oraz literatury hiszpańskiej wraz z nauką o języku hiszpańskim. Przedmioty te prowadzą nauczyciele hiszpańscy, którzy są odpowiedzialni za te przedmioty, na podstawie programów hiszpańskich.
5. Uczniowie przystępują do matury przewidzianej dla klas dwujęzycznych. Uczniowie oprócz matury polskiej mogą, ale nie muszą zdawać maturę hiszpańską , która daje im prawo do studiowania w Hiszpanii.
6. Szkoła występuje docelowo od 2 do 4 lektorów z Hiszpanii, którzy oprócz polskiej pensji dostają stypendium hiszpańskie. Miasto (gmina) gwarantuje tym Hiszpanom mieszkania. Jest to warunek otwarcia klasy dwujęzycznej.
7. Hiszpania daje każdej sekcji dwujęzycznej pomoc w postaci książek i innych materiałów (video, DVD, multimedia, itd.). W pierwszym roku pomoc wynosi 1900 euro, w następnych latach ponad 3500 euro na rok. Szkoła zamawia materiały, decydując z jakimi podręcznikami chce pracować, wysyła to zamówienie i otrzymuje w połowie września materiały. Hiszpania wymaga też osobnego pomieszczenia na bibliotekę hiszpańską, będącego jednocześnie pokojem nauczycieli języka hiszpańskiego.
8. Hiszpania gwarantuje 3 najlepszym uczniom klasy "0" z każdej sekcji dwujęzycznej 10-dniowy wyjazd do Madrytu latem, samolotem. Uczniowie za ten wyjazd nie płacą. W roku 2005 wzięło udział w tej podróży 36 uczniów i 2 nauczycieli.
9. Hiszpania gwarantuje szkolenia dla nauczycieli sekcji dwujęzycznych: dwa dwu-trzydniowe w Polsce oraz stypednia do Hiszpanii (20 stypendiów).
10. Uczniowie mogą wnioskować o pomoc ekonomiczną do Ambasady. Warunkiem jest średnia ocen co najmniej 7 w skali hiszpańskiej (od 1 do 10, od 6 zaczynają się oceny pozytywne) i którzy co najmniej rok uczą się w systemie dwujęzycznym. 19 maja 2008 roku dwóch uczniów 1LO (Aleksandra Przybyła i Łukasz Chrzanowski) otrzymali po 600 euro z rąk przedstawiciela Ambasady Hiszpańskiej.
11. Corocznie dwie grupy po ośmiu uczniów i jeden nauczyciel jadą na Festiwal Teatralny (w języku hiszpańskim), który odbywa się w różnych miejscach w Europie (dotychczas Praga, Budapeszt, Brno, Bratysława, Warszawa, Valladolid, Sofia, Bukareszt, Kraków, Moskwa). Wcześniej ma miejsce w Warszawie festiwal teatralny, w którym biorš udział uczniowe klas dwujęzycznych w Polsce. Tegoroczny festiwal odbył się w lutym i wzięli w nim udział uczniowie klasy Ih. Również zaprezentowali tę samš sztukę na deskach opery w Bydgoszczy podczas ogólnopolskich Językowych Spotkań Teatralnych organizowanych przez NKJO w Bydgoszczy.
12. Hiszpania daje stypendia Uniwerstytetów hiszpańskich (obecnie 6 stypendiów) dla absolwentów klas dwujęzycznych z maturą polską i hiszpańską przyjętych przez daną uczelnię (po zdaniu egzaminów wstępnych).
13. Pod egidą Unesco Ministerstwa Edukacji Polski i Hiszpanii organizują obóz językowy hiszpański, który trwa maksymalnie miesiąc. Hiszpanie przysyłają 20 pracowników z Hiszpanii. Przynajmniej 50% uczestników to uczniowie sekcji dwujęzycznych. W tym roku obóz odbył się we Wrocławiu.
14. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Hiszpanii po raz pierwszy przyznało Polsce stypendium, dzięki któremu jeden uczeń sekcji dwujęzycznej hiszpańskiej wraz z młodymi z 53 krajów pojechać w podróż po Peru i Hiszpanii (czas trwania podróży półtora miesiąca).
15. Bydgoską hiszpańską klasą dwujęzyczną opiekuje się Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych w Bydgoszczy, jedyna w Polsce uczelnia kształcąca nauczycieli języka hiszpańskiego.
16. Ambasada organizuje corocznie "Giner de los Ríos", jest to konkurs prac szkolnych zredagowanych po hiszpańsku i związanych z Hiszpanią lub krajami hiszpańskojęzycznymi. Są przewidziane 3 nagrody dla uczniów i trzy dla sekcji, z których pochodzą. W tym toku, dnia 16 V 2008, odbędzie się finał konkursu. ILO w Bydgoszczy reprezentuje Igra Raczyńska z klasy Ih.